Rodzaje tokarek

obróbka skrawaniem

Tokarka to jedna z podstawowych maszyn wykorzystywanych w procesie obróbki różnych typów materiałów, w tym metalu i drewna. Urządzenia tego typu wykorzystuje się do skrawania powierzchni przedmiotów o kształcie brył obrotowych tj. wałki, stożki i kule w celu nadania im nowej formy. Skrawanie może być prowadzone na zewnątrz takiej bryły, jak również od jej środka.

Tokarka wprawia obrabiany materiał w ruch obrotowy i ruchem posuwistym noża skrawa niepotrzebne fragmenty materiału aż do momentu uzyskania określonego przedmiotu obrabianej bryły. W ten sposób powstają różnego rodzaju elementy metalowe lub drewniane, które następnie poddaje się kolejnym fazom obróbki, w tym frezowaniu, wierceniu, gwintowaniu i szlifowaniu. Obróbka skrawaniem to złożony proces i zwykle do stworzenia jakiegoś przedmiotu nie wystarczy wyłącznie jego toczenie.
Obecnie na rynku maszyn, których celem działania jest obróbka skrawaniem znaleźć możemy wiele modeli tokarek. Najpopularniejsze z nich to tokarki przeznaczone do obróbki metalu i drewna. Wśród nich znajdziemy zarówno proste konstrukcje wymagające ręcznej obsługi, jak i wielowrzecionowe tokarki automatyczne czy modele pośrednie, czyli półautomaty tokarskie. Specjalistyczne modele tokarek spotykanych w sprzedaży to także urządzenie dedykowane dla wybranych branż, w tym tokarki zegarmistrzowskie, karuzelowe i wiele innych.

Obecnie obróbka skrawaniem podlega daleko idącej automatyzacji, stąd na rynek wkraczają kolejne generacje nowoczesnych tokarek CNC sterowanych elektronicznie, charakteryzujących się nie tylko doskonała precyzją skrawania, ale również niezwykle wysoką efektywnością pracy.